?>

BİR AŞK HİKAYESİ…

BİR AŞK HİKAYESİ…

Hemen herkesin bir aşk hikayesi vardır. İnsanlık yaşadıkça, elbette aşklar da yaşanacaktır. Aşksız ve sevgisiz bir dünya düşünülebilir mi? Ama […]

Hemen herkesin bir aşk hikayesi vardır. İnsanlık yaşadıkça, elbette aşklar da yaşanacaktır. Aşksız ve sevgisiz bir dünya düşünülebilir mi?

Ama bazı aşklar farklıdır. Bunlar destansı bir hikayeye dönüşmüş ve asırlar boyu anlatıla gelmiştir.  Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı gibi…

Bizim bahsedeceğimiz aşk hikayesi öyle asırlar öncesine dayanmıyor. 75 yıl öncesine ait.  Birbirini çok seven iki sanatçı ruhun, iki güzel insanın aşkından dem vuracağız. Bu aşk 1940 lı yıllarda tanışan Ankara Radyosu sanatçıları Müzehher ve Ekrem Güyer çiftinin aşkıdır.

Bu  iki radyo sanatçısının büyük aşkları Türk müziğine ölümsüz iki eser kazandırmıştır.1944 yılında evlenen Müzehher-Ekrem Güyer çiftinin aşkından ortaya çıkan bu eserlerden  ilki  Ekrem Güyer’e aittir:

Unutturamaz seni hiçbir şey, unutulsam da ben,

Her yerde sen, her şeyde sen, bilmem ki nasıl söylesem?

Bir sisli hazan kesilir ruhum seni görmesem,

Neş’em  de sen hüznüm de sen, bilmem ki nasıl söylesem?

 

Nihavent makamında bestelenen ve o güzel  meyanıyla dinleyicileri mest eden bu şarkıyı sevmeyen kaç musikişinas çıkar ki?..

Sadece 10 yıl süren bu güzel  aşk, 1954 yılında Ekrem Güyer’in, 33 yaşında  mide kanamasından vefat etmesiyle bir başka boyuta bürünecektir.

Şimdi artık  duygulu, ince ve nahif sanatçı  Müzehher Hanım,  genç eşini kaybetmiştir ve O’nun için hicran dolu  bir güfte yazar:

 

Unutmadım seni ben, her zaman kalbimdesin,

Aylar yıllar geçti, söyle sen nerdesin?

Anlaşıldı sen geri dönülmeyen yerdesin.

Anlaşıldı sen geri dönmeyeceksin,

Unutmadım, unutamadım seni ben,

Her zaman, her zaman, her zaman bendesin!

 

Müzehher Hanım, bir gün Ankara Radyosu koridorlarında büyük besteci Şekip Ayhan Özışık’a bu güfteyi uzatır. Üstat da  bu sözleri Karcığar makamında besteler.  Yıllardan beri dillerden düşmeyen o muhteşem şarkı işte böylece ortaya çıkar.

Taa üniversite yıllarında okul çıkışı arkadaşlarla o şarkıyı söyleyerek öğrenci yurtlarına doğru yürüyüşümüz daha dün gibi aklımdadır.

Şimdi artık aramızda olmayan Ekrem-Müzehher Güyer çiftiyle, bestekar Şekip Ayhan Özışık’a,  Allah’tan rahmetler diliyorum.

Ey büyük üstatlar!

İyi ki sizler yaşadınız ve bizlere bu güzel  eserleri  yadigar bıraktınız…

yükleniyor..