?>

“DURMAK YOK, YOLA DEVAM!”

“DURMAK YOK, YOLA DEVAM!”

Yukarıdaki cümleyi  sadece AK Partinin bir sloganı olarak biliyorsanız, bu konuda eksik bilgiye sahipsiniz demektir. Çünkü bu slogan Kur’an-ı Kerimdeki bir ayetin mealidir aynı zamanda…

İnşirah suresi yedinci ayette şöyle der: “Öyleyse bir işi bitirince (hemen)  diğerine koyul.”

Yani “mutlak olarak dinlenme” olmayacak. Dinlenme, ancak bir iş yaparken yoruldunmu, o anda “başka bir iş yapmaya koyulmak” şeklinde olmalı. Yani “ben şu anda artık dinleniyorum, bomboş oturmam gerekir”  demek yok. Dinlenirken kitap oku, ibadet et, başka faydalı işler yap.

Yine  Necm suresi 39. ayette mealen şöyle buyuruluyor:

“Kişi için gayretinden (çalışmasından) başka birşey yoktur.

Kim için? Kişi için…

Ne demek bu?

Şu demek:

İster ateist ol, ister Hıristiyan, ister Musevi, kim olursan ol;   ancak çalışırsan  kazanırsın!..

Eee İslam dünyası 200 yıldan beri çalışmıyor, adeta uyuyor ne olacak?  Biz Müslüman olduk diye haşa, Allah bize “torpil mi geçecek?”

Öyle şey mi olur, Allah aşkına?

Asla öyle bir şey olmadığı için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu  57 müslüman devletin  toplam yıllık  geliri (2008 rakamlarına göre) ancak Güney Kore ve Almanya’nın  toplam yıllık  gelirine eşit. (4.6 trilyon dolar)

O zaman Akif’in  1913 de, yani bir asır önce  İslam dünyasına şu seslenişi hala geçerliliğini koruyor mu?

His yok, hareket yok acı yok…Leş mi kesildin?

Hayret veriyorsun bana…Sen böyle değildin…

 

Ahh… Ah! Hem de nasıl koruyor!… Bütün İslam dünyası adeta yerlerde sürünüyor.

 

Çok şükür sadece Türkiye, son yıllarda bu çemberi kırmak için büyük bir gayretin içinde. Allah’ın izniyle ülke olarak  yukarıdaki ayetlerin gereğini yapıyoruz ve yapacağız da…

Yorulduk mu hemen başka bir işe koyulmak suretiyle  dinleneceğiz. Tabii bu asla normal anlaşıldığı  anlamda “bomboş oturarak” bir dinlenme olmayacak. Daha hızlı bir şekilde başka bir işe koyularak çalışma,  anlamında bir dinlenme olacak.

Bu fakirin de temel felsefesi bu olduğu için otuz yılı aşkın hekimlik hayatına bir nokta koyarak, yeni bir şevk ve yepyeni bir heyecanla Gölhisar Belediye Başkanlığına talip oldu.

Yani İnşirah suresi yedinci ayetteki Rabbimizin  emri gereğince:

“Durmak yok, yola devam!..”

Dedik.

Bütün dostlarımızın dediği gibi: “Allah utandırmasın…”

yükleniyor..