?>

ASR SURESİ ve RAMAZAN AYI İLİŞKİSİ

ASR SURESİ ve RAMAZAN AYI İLİŞKİSİ


“Asra andolsun. Gerçekten insan ziyandadır. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler  ve  birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka!”
Allah-u Teala bizlere böyle buyuruyor Asr Suresi’nde.  İnsan, dünya hayatı içindeki   konumunu, nasıl bir varlık olduğunu  ve ne yapması lazım geldiğini belirlemezse bütün o “bilme”ler boşuna gider ve ahiret hayatını da önemli bir risk boyunduruğu altına sokar. Zerreden sistemlere kadar izleyeceğimiz yegâne yol, sabır taşlarıyla döşenmiş hak yolu olmalıdır. Bunun haricinde takınacağımız bir tavır, benimsenecek bir  yaşam metodu bizleri sadece hüsrana ve ziyana sürükler.
Önümüzde yine bu hak yolunu zihinlerimize kazıyacak kutsal bir ay söz konusu: Ramazan ayı. Yıl içindeki diğer 11 ayın sultanı olarak nitelediğimiz Ramazan ayı, bizim için birçok önemli ve kurtarıcı salih ameller işlememize namzet olan farzlar ve sünnetler ile dolu. Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden diğeri ise kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’in bu ay içinde nazil olmasıdır. Yüce Yaradan Bakara Suresi  185.ayeti’nde “Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır.” buyuruyor.
Ramazan ayının temel ibadetlerimizden biri olan oruç ibadetini de barındırması en karakteristik özelliklerinden biri. Nefs-i  Cihad’ın doruklara ulaştığı ve dünyevi  istekleri  bastırmanın en güzel öğretilerinden biri olan oruç ibadetinin bize farz kılınması, bir yönüyle Asr  Suresi’nin ana temasını zihinlerimize kazımaya yetecek kudrettedir. Oruç ibadeti  görünürde, sahur-imsak-iftar üçgeni içinde bir şey yiyip içmemek gibi görünse de, aslında hakiki anlamı ile her zerremizin oruç tutması demek olduğunu bilmek gerekir.  Ağzımızdan çıkacak bir kötü söz, zihnimizden geçecek milim hacimde bir kötü düşüncenin bile  -Allah muhafaza-  bu temel ibadetimizi tehlikeye atacağı gerçeğini unutmamamız gerekir.
Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, Ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir. Namaz, oruç ve Kur’an ayı olan Ramazan, aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar  iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenerek insani dayanışmanın güzelliği ortaya koyulur.
Bu bilgiler ışığında bu hafta idrak edeceğimiz Ramazan ayınızı tebrik ediyor, ve bu ayın tüm insanlığa mutluluk, huzur ve iyilikler getirmesini Cenab-ı  Allah’tan niyaz ediyorum.
Akıp giden zaman içinde bir kafesteyim,
Her türlü amelde çok ama çok ahesteyim,
Kabrim beni bekliyorken dünyalık hevesteyim,
Uyandır artık Ya Rab, belki son nefesteyim!
-Mevlâna Celâleddin-i Rûmî-

yükleniyor..