?>

BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Yaklaşık beş aydan beri aktif siyasetin içindeyim. Kısa bir süre sayılır. Bu beş ayda yaptığım Belediye Başkanlığından neler mi öğrendim?

Şunları:

BİR: Çok icraatçı biri olabilirsiniz. Müthiş yetenekli olabilirsiniz. Ama insanlar sizi nasıl algılıyor?

Sonucu esas belirleyecek olan budur. Yani algı yönetimi…Çok önemli.

 İKİ:Bazı konularda siz ne kadar hızlı ve aceleci olsanız bile sizinle iş yapanlar veya size kalben destek verenlerin “işi yavaşlatma  eylemi”ne şahit olma sürprizlerine hazırlıklı olmalısınız.

 ÜÇ:Sizin için çok basit görülen  bir konu bazen karşınızdaki insan için çok “hayati” olabilir.

 DÖRT:Belediye Başkanının el atmadığı yani halk tarafından sorumlu görülmediği alan yoktur. Bazen “bu belediyenin işi değil” sözünün bile karşınızdaki insan tarafından esefle karşılanma ihtimali vardır.  Kişilere birey bazında iş bulma, tayin isteği gibi belediye başkanı için son derece tali ama ciddi manada zor konular vatandaşın en büyük beklentisi olarak karşınızda boy gösterir.

İş bulma konusunda biraz duralım. Belediye Başkanı oradaki insanlara istihdam yaratıcı adımları elbette atmak durumundadır. Yeni iş alanları açılmasına katkı sağlamak zorundadır.

Ama size iş isteği için gelen kişinin o andaki bireysel arzusuna çözüm bulamamışsanız o kişi için geri kalanı teferruattır ve pek bir  kıymet-i harbiyesi de yoktur.

 

BEŞ:Benim gibi, ikide bir tokalaşmayı ya da “kafa tokuşturmayı” yapay buluyorsanız, işiniz daha da zor demektir. O zaman büyüklenmekten tutun da, unutkanlığa kadar her türlü suçlamaya hazırlıklı olmalısınız.

ALTI:Vatandaşın iyi ve kötü gününde yanında görünmezseniz çok şey kaybetmeye adaysınız demektir.

 YEDİ: Hep sızlanır gibi konuşuyorsun, bu işin iyi tarafı yok mu, diyorsanız…

Ben de o zaman derim ki:

Olmaz olur mu hiç?  Hem de sayılamayacak kadar çok. Ama onları da zamanla görüyoruz. Büyük projelerimiz birer birer sonuçlanmaya başlayınca iyi taraflarını daha çok göreceğiz İnşallah.

Zira pek fazla bir şey yapamadığımız şu beş aylık sürede  bile, bir çok dua aldık.

yükleniyor..