?>

MEALİN ÖNEMİ ve İNŞİRAH SURESİ

İnsanoğlu, yaradılıştan bu yana Yüce Allah tarafından gönderilen kutsal kitaplar ve elçiler rehberliğiyle istikametini belirlemiştir.  Hz. Adem(a.s.) ile başlayan bu süreç, Hz. Muhammed(s.a.v.) ile son bulmuştur. İnsanlığın ilk dini, ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Adem’e gönderilen ve Allah’ın “bir” olduğu inancına dayanan Tevhid dinidir. Adem peygamberimizden sonra, zamanın ilerlemesiyle bazı insanlar nefislerine uyarak Tevhid inancından uzaklaşmış ve birtakım yanlış inançlara kapılıp batıl dinlerin ortaya çıkmasına sebep olmuşlardır.  İnsanlığın her safhasında Tevhid dininin yolundan gidenlerle batıl dinlerin yolundan gidenlerin mücadelesi görülmüştür.

Son peygamberimiz Hz.Muhammed vasıtasıyla bize ulaştırılan ve bir Tevhid dini olan İslam,  Cenab-ı  Allah tarafından, indinde Hak din olarak buyurulmuştur ve kıyamete kadar böyle kalacaktır. Tek hak din olan İslamiyet’i anlamanın en temel yolu olan Kuran-ı Kerim, müminler için önemlidir . Bu önemli bilgileri hatırlattıktan sonra birkaç paragrafla Kuran-ı Kerim’in nasıl bir ahenge sahip olduğunu kendi üzerimde gözlemlediğim kadarıyla sizlerle paylaşacağım.

Birçoğumuzun evinde Kuran-ı Kerim, mushaf halinde yerini alır ve zaman zaman orijinal dili olan Arapça’dan telaffuz etmeye çalışırız. Bu tabii ki oldukça önemlidir ve okumanın yanında dinlemeyi de rahmetle müjdelemiştir Yüce Allah. Fakat manasını idraka varmak için, meallere ve tefsirlere başvurmak gerekir. Yine bu durum, birçoğumuzun ihmal ettiği önemli bir konudur. Halbuki verilen mesajı anlamak bizi daha bilinçli kılacak ve yaşayışımıza daha doğru bir ehemmiyet göstermiş olacağız. İlk nazil olmuş ayet olan “İkra(Oku)” ayetinin hakkını tam anlamıyla verebilmek böyle olsa gerek…

Son zamanlarda, ben de bu ayet doğrultusunda tek tek surelerin mealini tefsirlerle beraber ele almaya çalışıyorum. Bu çalışmalar sırasında  farkettim ki bendenizi etkileyen çok özel bir sure var: İNŞİRAH SURESİ… İnşirah,  kelime manasıyla ferahlık demek.  Beşer olarak çoğu zaman bizi işlerimizden alıkoyan, yolumuzda tökezleten, moralimizi bozan bir dünya engelle karşılaşıyoruz.  Kimi zaman bu tökezlemeler kısa ömürlü oluyor. Kimi zaman ise öyle uzun sürüyor ki; kısır döngü içinde sıkışıp kalmış monoton depresyonlara sebebiyet veriyor.

İşte benden naçizane bir tavsiye…  Şayet böyle bir hasletiniz yoksa Kuran-ı Kerim’i meal ve tefsirleriyle anlamaya çalışın.  Her bir suresine ayrı bir ihtimam gösterip –gerekirse not tutarak- üzerinde çalışmalar yapın. Emin olun hayata ve ahirete bir başka motivasyonla bağlanacaksınız ve atacağınız adımların anlam oranı tavan yapacak. Ben İnşirah Suresi’nin mealini bu yazıda detaylandırmadım. Çünkü sizlerin merak mekanizmasına bırakmak istedim.  Bu merakın, mealin büyüsünü keşfedememiş, bir şekilde teselli arayan dertli gönüllere şifa ve vesile olacağını düşünüyorum.  Allah’a emanet olunuz…

yükleniyor..