?>

MİLLİLİK ÜZERİNE ÇEŞİTLEMELER…

 Milli  marş,  belki her ülkede  vardır…

Milli gelir, elbette doğru bir kavram.

Milli folklor, milli kıyafet, olmazsa olmaz.

Milli irade, milli mücadele…

Misak-ı milli, milli takım…

Hepsine amenna…

Ama abartmayı severiz ya…

Biz de eğitim de  “millidir”   birader…

Savunma dersen o zaten dünden “milli…”

Efendim bendeniz son ikisine kafayı takmış durumdayım.  Tamamen  evrensel  kriterlerle olması gereken, öyle olursa değer kazanan ve  çağdaş olan, eğitim ve savunma gibi iki önemli kavram  neden” millilik” gibi dar bir kalıba sıkıştırılır ki?

Bütün dünyada “eğitim bakanlığı”  olarak bilinen bir bakanlık  bizde neden  “Milli Eğitim Bakanlığı”na dönüştürülmüştür.

Yine  ileri ve gelişmiş ülkelerde  “savunma bakanlığı”   olarak adlandırılan bir bakanlığın başına  bizde neden bir “milli” sözcüğü eklenir ki?    Savunmanızı   evrensel ölçülerde yapmanız gerekirken  bu alanda milli olmak size neyi  kazandırıyor?

 Zaten hem savunmanızı  hem  eğitiminizi  modern ve evrensel kriterlere uydurmak  adına neredeyse  her yıl  metod ve müfredat değiştirip dururken,  bunlara “ milli eğitim” yada “milli savunma” demek  ne derece doğrudur?

Kafayı   kelimelere  takmışken devam edelim bari…

Mesela düşünüyorum da,  öğretmen ne yapar?

Sadece öğretir mi?

Bana kalırsa daha kapsamlı bir iş yapar. Eğitir. Yani öyle olması gerekir. Ama bizde sadece öğrettiği için olsa gerek bu işi yapanlara da öğretmen denmekte…

Eğitmen ise şöyle bir şeydir bizde…

Bir zamanlar öğretmen açığını kapatmak için kısa bir eğitimden sonra (bak yine eğitim demek zorunda kalıyoruz) köylere gönderilen kişilere “eğitmen” denirdi.

Buraya  Türk Dil Kurumunun çıkardığı  Türkçe Sözlükten alınan “eğitim” tarifini de yazalım  ki , konu  daha net bir hale gelsin:

Çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine okul içinde veya dışında doğrudan veya dolaylı yardım etme, terbiye…

Bizde eğitim fakülteleri ne hikmetse “eğitmen” yetiştirmez “öğretmen” yetiştirir.

Öğretmenlerin en tepesindeki kurum olan  bir  bakanlığın adı  bizde Milli Eğitim Bakanlığıdır. Neden Milli Öğretim Bakanlığı olmuyor ki?  Madem çalışanlar öğretmendir,  bakanlık  da Milli Öğretim Bakanlığı olsun efendim!

Amaaan!..

Kafam iyice karışıp da unutmadan…

Tüm öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.

yükleniyor..