?>

SEÇİMLERE GİDERKEN PARTİLERİN OLUMLU YÖNLERİ ÜZERİNE KISA BİR ANALİZ:

Bu sefer aday listeleri üzerinde derinlemesine bir inceleme yapmış ve kafa yormuş değilim. Hatta işlerimin yoğunluğu nedeniyle önceki seçimlere göre […]

Bu sefer aday listeleri üzerinde derinlemesine bir inceleme yapmış ve kafa yormuş değilim. Hatta işlerimin yoğunluğu nedeniyle önceki seçimlere göre “oldukça ilgisiz kaldım” bile denebilir. Ama bu durum partilerin olumlu yönlerine bir göz atmama engel değil.

İşte gözlemlerim:

AK PARTİ:

Üç dönem kuralı “uygulanır mı, uygulanamaz mı?” tartışmalarına son noktayı koydu. 70 tane deneyimli ve yetişmiş adamına bu seçimlerde kem küm etmeden ve kararlılıkla üç dönem kuralını uyguladı.

Bazı seçilmiş makamlarda bulunup da milletvekili aday adayı olmak isteyenlere “mevcut görevlerinizden istifa etmeyin aday gösterilmeyeceksiniz”   dendiği halde, yine de istifa edenleri çizerek, bu işin bir ciddiyetinin olduğunu vurgulamış oldu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ yi zaten aday göstereceğini önceden açıklamıştı.

Bu partide, her ne kadar sayın Cumhurbaşkanımızın her isteği yerine getiriliyor Erdoğan A dan Z ye her şeyi dizayn ediyor dense de, Hakan Fidan olayında bunun böyle olmadığını görmüş olduk. Onun izni olmadan da Hakan Fidan istifa etmiş ve Hükümet kanadı da bunu olumlu karşılamıştı. Bazıları Hakan Fidanın durumunu olumsuz yönüyle değerlendirsede ben olaya şöyle baktım: “Demek ki Erdoğan’ın eli her kademede ve her konuda partinin içinde dolaşmıyor, “sır küpüm” dediği insan bile onun bilgisi dışında istifa edebiliyor.

 

CHP:

En önemli artısı 41 ilde adaylarını ön seçimle belirlemesi oldu. Böylece CHP parti içi demokrasi ve millet iradesinin tecellisi noktasında iyi bir örnek oluşturdu. Bu sayede gayretl i ve yeni yüzler üst sıralarda yer edinip seçilmeyi garantilediler. Yıllardan beri siyaset arenasını işgal eden bir çok “eski tüfek” de diskalifiye oldu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve önceki Genel Başkan Deniz Baykal da ön seçime giderek örnek birer davranış oluşturdu.

MHP:

Gürültüsüz patırtısız aday listelerini oluşturup YSK ya verdi. Devlet Bahçeli her zaman düzeni koruyan tavrıyla yatıştırıcı , vatansever, milliyetperver açıklamalarda bulunarak liste dışı veya alt sıralarda yer alan aday adaylarını teskin etti.

HDP:

Zaman zaman “Çözüm Süreci” konusunda isteksiz bir görüntü çizerek, uzlaşmadan yana değil de “Kandil” yanlısı açıklamalar yapsalar da çözümü yine parlamenter sistemde görmeleri önemli. Aklı başında ve” Anadolu’nun bağrında yetişmiş delikanlı “ imajı veren bir   Genel Başkanı var. HDP listelerinde tüm Türkiye’ye hitabeden yüzlerin bulunması da önemli. Diğer partilere göre kadın adayların ezici oransal üstünlüğü bir başka olumlu tarafları.

Ama bu yazının yazıldığı saatlerde Ağrı’da bir grup PKK’lının askerlerimize saldırması ve yaralılarımızın olması ayrıca teröristlerden 4 kişinin hayatını kaybetmesi önemli bir durum…

HDP’liler, aman dikkat…

Sakın oyuna gelmeyin!..

yükleniyor..