?>

GÖLHİSAR DOĞALGAZ HATTI KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI SON VİRAJDA

Gölhisar’da 2013 yılından bu tarafa yürütülen doğalgaz çalışmalarında son dönemece girildi.

GÖLHİSAR DOĞALGAZ HATTI KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI SON VİRAJDA

              22/2/2013 tarihli 2013/4347 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelere gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda doğalgaz hattı bağlanacağı kararlaştırılmıştı. Gölhisar’da bu tarihten itibaren yürütülen çalışmalar neticesi Gölhisar halkının teveccühü ile gerekli şartlar yerine getirilmiş ve 1 Temmuz 2014 yılında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına 1 milyon 250 TL yatırılarak başvuru yapılmıştı.

                Yaşanan bu zorlu sürecin devamında ise, altyapı ile doğalgaz hattının eş zamanlı olarak yapılması için 2014 yılının Ekim ayında ilgili kurumlar Torosgaz ve Enerji Piyasaları Denetleme kurumu ile görüşmeler başlamıştı. Ayrıca BOTAŞ tarafından da 2015 yılında Gölhisar Doğalgaz Hattı mühendislik ve istimlak ihalesi yapılarak, çalışmalar tamamlanmıştı.

                Bu uzun süreçlerden sonra geçtiğimiz Pazartesi günü Resmi Gazete ’de Gölhisar Doğalgaz hattı kamulaştırma çalışmaları ile ilgili olarak 2016/9167 sayılı 19.09.2016 tarihli yeni bir Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulunun imzaladığı karar şu şekildedir:

                “Gölhisar ilçesi Doğalgaz Boru Hattı Projesinin gerçekleştirilmesi amacıyla Denizli ve Burdur illeri sınırları içerisinde yer alan ve ekli haritada gösterilen güzergaha isabet eden taşınmazlar ile söz konusu proje kapsamında inşa edilecek sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı amacıyla ihtiyaç duyulan taşınmazların Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından ACELECE kamulaştırılması; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 29.07.2016 tarihli ve 20338 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 19.09.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır”

                Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “göreve geldiğimiz günden bu yana çalışmalar yürüttüğümüz doğalgaz konusunda önemli bir dönemece geldik. Halkımızın da teveccühü ile başvurusunu 2014 yılında yaptığımız Doğalgaz Boru Hattında mühendislik ve istimlak çalışmalarının bitmesinin ardından kamulaştırma çalışmalarında da sona gelindi. 3 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kamulaştırma çalışmalarının Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acilen tamamlanması kararı çıktı. Kamulaştırma çalışmalarının da bitmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda doğalgaz boru hattı ihalesine çıkılarak, yapım çalışmalarına başlanacak” dedi.

                Başkan Canural konuşmasının devamında; “ doğalgaz sürecinin kazanılmasında ve takibinde büyük emeği geçen başta saygıdeğer Gölhisar halkımız olmak üzere, Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a, Hemşehrimiz Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’a, Burdur Milletvekilimiz Sayın Bayram Özçelik’e, dönem kaymakamlarımız Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve M. Yasin Kırcı’ya, bir önceki dönem Belediye Başkanımız Veli Cantilav ve Belediye Meclis Üyelerimize, Ak Parti İlçe Teşkilatlarımıza, tüm sivil toplum kuruluşlarımıza, oda başkanlarımıza, BOTAŞ yetkilileri özellikle Genel Müdür Yardımcısı Abdülvahit Fidan’a, Belediye Meclis Üyelerimize, mahalle muhtarlarımıza ve Belediye personelimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

                

04.10.2016 21:12
yükleniyor..